|  | 

Zdrowie

Dreszcze

Dreszcze

Choroba rozpoczyna się nagle, dreszczami, wymiotami i wysoką gorączką. Szybko dołącza się charakterystyczna dla płonicy wy-sypka. Wykwity mają wygląd jakby ukłuć szpilką, są bardzo gęste, lekko wystające ponad skórę, tak że skóra przy dotyku sprawia wrażenie tarki. Bardzo gęsta wysypka z daleka wywołuje złudzenie jednolitego czerwonego zabarwienia skóry, jakby skóra „płonęła”. Stąd też pochodzi polska nazwa płonica. W języku łacińskim płonicę określamy słowem scailatina. Tym też tłumaczymy używanie bardzo często zamiast nazwy płonica – szkarlatyna. Najbardziej widoczna jest wysypka w miejscach, gdzie skóra jest najbledsza – po wewnętrznej strony ud, na podbrzuszu, w dołkach łokciowych, na kończynach górnych po stronie zginaczy.

Cechą charakterystyczną jest nieobjęcie wysypką brody ‚(trójkąt Fiłatowa) i zewnętrznych narządów płciowych. W gardle obserwuje się anginę. Bardzo charakterystyczny w płonicy jest język – „malinowy”, często występują zajady w kącikach ust.

Po tygodniu burzliwe objawy mijają, jednak w drugim lub trzecim tygodniu mogą wystąpić powikłania. Są to najczęściej zapalenie ucha środkowego, zapalenie węzłów chłonnych, nerek lub stawów.

Dla płonicy charakterystyczne jest również występujące najczęś-ciej w trzecim tygodniu choroby łuszczenie się skóry, zwłaszcza na palcach, dłoniach i stopach.

Płonica na ogół pozostawia po sobie trwałą odporność, chociaż nie zawsze. Okres zaraźliwości trwa od pojawienia się pierwszych objawów chorobowych i – w przypadku leczenia chorego penicyliną – do 7 dni od pierwszego dnia podawania penicyliny. W po-mieszczeniu, w którym przebywał chory, dokonuje się dezynfekcji środkami chemicznymi.

dreszcze

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpisy:

  • Chirurgia weterynaryjna

    Chirurgia weterynaryjna

    Chirurgia weterynaryjna jest dziedziną medycyny weterynaryjnej, która zajmuje się leczeniem chorób i urazów zwierząt za pomocą procedur operacyjnych. Chirurgia weterynaryjna odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu zdrowia i dobrostanu zwierząt, a także w pomocy właścicielom w dbaniu o swoje pupile. Podobnie jak w chirurgii ludzkiej, chirurgia weterynaryjna obejmuje wiele dziedzin specjalizacji, takich jak chirurgia tkanek miękkich,

  • Jak warzywa i owoce chronią twoje DNA

    Jak warzywa i owoce chronią twoje DNA

    Jak warzywa i owoce chronią twoje DNA Owoce i warzywa chronią twoje DNA, przeciwdziałając procesom za­palnym opisanym powyżej. Stosując dietę opartą na owocach i wa­rzywach, obniżysz zarówno całkowite spożycie tłuszczów i tłuszczów wielonienasyconych, jak i cukrów rafinowanych. Wzrośnie także spożycie ochronnych substancji przeciwutleniających i przeciwzapal­nych, pochodzących z różnych, kolorowych warzyw i owoców, które zjadasz. W