|  | 

Zdrowie

Drogi oddechowe

Drogi oddechowe

Wrotami zakażenia w ospie prawdziwej są drogi oddechowe. Okres wylęgania nie przekracza z reguły 2 tygodni (wyjątkowo 17 dni), najczęściej trwa około 10 dni.

Ospa prawdziwa należy do grupy chorób kwarantannowych. Wy-nika to z dużej zaraźliwości i powszechnej wrażliwości. W przypadku ospy chorego umieszcza się w specjalnym szpitalu, a wszystkie osoby z kontaktu z chorym w specjalnych pomieszczeniach zwanych izolatoriami. Kwarantanna trwa 16 dni.

Choroba rozpoczyna się zazwyczaj dość ostro. Cechuje ją nagły skok temperatury do 40°C połączony z dreszczami i bólem głowy, ból w okolicy krzyżowej, wymioty i nieżyt górnych dróg oddechowych.

drogi-oddechowe

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpisy:

  • Chirurgia weterynaryjna

    Chirurgia weterynaryjna

    Chirurgia weterynaryjna jest dziedziną medycyny weterynaryjnej, która zajmuje się leczeniem chorób i urazów zwierząt za pomocą procedur operacyjnych. Chirurgia weterynaryjna odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu zdrowia i dobrostanu zwierząt, a także w pomocy właścicielom w dbaniu o swoje pupile. Podobnie jak w chirurgii ludzkiej, chirurgia weterynaryjna obejmuje wiele dziedzin specjalizacji, takich jak chirurgia tkanek miękkich,

  • Jak warzywa i owoce chronią twoje DNA

    Jak warzywa i owoce chronią twoje DNA

    Jak warzywa i owoce chronią twoje DNA Owoce i warzywa chronią twoje DNA, przeciwdziałając procesom za­palnym opisanym powyżej. Stosując dietę opartą na owocach i wa­rzywach, obniżysz zarówno całkowite spożycie tłuszczów i tłuszczów wielonienasyconych, jak i cukrów rafinowanych. Wzrośnie także spożycie ochronnych substancji przeciwutleniających i przeciwzapal­nych, pochodzących z różnych, kolorowych warzyw i owoców, które zjadasz. W