|  | 

Zdrowie

Gorączka nie jest chorobą

Gorączka nie jest chorobą

Gorączka nie jest chorobą, ale jest objawem choroby. Występuje ona w większości chorób obok innych objawów chorobowych. Wielkość reakcji organizmu na bodziec działający ze środowiska zewnętrznego może być różna, przy czym jej wielkość jest warun- sowana przez wiele czynników, a wśród nich konstytucją danego osobnika. Przez konstytucję – w myśl współczesnych poglądów rozumie się zespół cech anatomicznych i fizjologicznych organizmu, warunkujących sposób reagowania organizmu na bodziec środowiska zewnętrznego. Konstytucję danego osobnika kształtują czynniki genetyczne warunkujące dziedziczenie cech morfologicznych i właściwości fizjologicznych, a także niektórych skłonności patologicznych, wraz z czynnikami środowiska, w którym dany osobnik żyje.

W patologii szczególne znaczenie mają tzw. konstytucje patologiczne, określane również mianem skaz konstytucyjnych. Stwierdza się w nich odchylenia w budowie i czynnościach organizmu, powodujące nieprawidłowe reagowanie na bodźce oraz usposabiające do występowania określonych chorób. Są to przykładowo skazy: wysiękowa, asteniczna, artretyczna itp.

Wyróżniamy cztery stopnie odczynowości organizmu. Są to: Anergia – brak odczynowości, czynnik chorobotwórczy nie wywołuje odczynu. Anergia występuje w wieku starczym oraz w wyczerpujących, bardzo zaawansowanych stanach chorobowych, np. w gruźlicy, chorobach nowotworowych.

goraczka-nie-jest-choroba

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpisy:

  • Chirurgia weterynaryjna

    Chirurgia weterynaryjna

    Chirurgia weterynaryjna jest dziedziną medycyny weterynaryjnej, która zajmuje się leczeniem chorób i urazów zwierząt za pomocą procedur operacyjnych. Chirurgia weterynaryjna odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu zdrowia i dobrostanu zwierząt, a także w pomocy właścicielom w dbaniu o swoje pupile. Podobnie jak w chirurgii ludzkiej, chirurgia weterynaryjna obejmuje wiele dziedzin specjalizacji, takich jak chirurgia tkanek miękkich,

  • Jak warzywa i owoce chronią twoje DNA

    Jak warzywa i owoce chronią twoje DNA

    Jak warzywa i owoce chronią twoje DNA Owoce i warzywa chronią twoje DNA, przeciwdziałając procesom za­palnym opisanym powyżej. Stosując dietę opartą na owocach i wa­rzywach, obniżysz zarówno całkowite spożycie tłuszczów i tłuszczów wielonienasyconych, jak i cukrów rafinowanych. Wzrośnie także spożycie ochronnych substancji przeciwutleniających i przeciwzapal­nych, pochodzących z różnych, kolorowych warzyw i owoców, które zjadasz. W