|  | 

Zdrowie

Kolano koślawe statyczne

Kolano koślawe statyczne

Znaczenie profilaktyczne ma noszenie właściwego obuwia oraz higieniczne warunki pracy i odpoczynku. Zniekształcenia lekkiego stopnia można korygować wkładkami i pelotami unoszącymi poprzeczne sklepienia stóp oraz ćwiczeniami wzmacniającymi krótkie mięśnie stopy. Nasilone, jak też utrwalone zniekształcenia nie poddają się takiemu leczeniu i wymagają leczenia operacyjnego.

Kolano koślawe statyczne (genus ra/gum staticum). Łączy się ono często ze stopą płasko-koślawą różnego pochodzenia. Koślawe ustawienie tyłostopia przesuwa linię

W rozpoznawaniu wyłączyć trzeba kolano koślawe w przebiegu porażeń wiotkich i spastycznych, w przypadkach przykurczu w zgięciu i przywiedzeniu uda, uszkodzenia chrząstek wzrostowych (urazowe, zapalne), krzywicy i chorób układowych.

Leczenie polega na przesunięciu linii nacisku ku stronie przyśrodkowej, np. przez zastosowanie obcasa Thomasa, wkładek supinujących, unikanie stania w rozkroku, stosowanie „siadu tureckiego”. Ze sportów poleca się rower, jazdę na koniu, piłkę nożną itp.

Kolana szpotawe (genua vara) są odwrotnością kolan koślawych. Spotyka się je u dzieci przedwcześnie rozpoczynających stanie, długo przebywających w siadzie tureckim, w krzywicy, w przebiegu szpotawości ud i goleni, stawów biodrowych, w chorobach układowych. Wyłączyć trzeba jałową martwicę kłykcia przyśrodkowego kości piszczelowej i uszkodzenia chrząstki nasadowej.

Leczenie polega na usunięciu przyczyny, stosowaniu ćwiczeń w rozkroku, odwrotnego obcasa Thomasa. Nieduża szpotawość kolana może cofać się samoistnie. Nasilone zniekształcenia wymagają nieraz zastosowania aparatów ortopedycznych lub leczenia operacyjnego.

kolano-koslawe-statyczne

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpisy:

  • Chirurgia weterynaryjna

    Chirurgia weterynaryjna

    Chirurgia weterynaryjna jest dziedziną medycyny weterynaryjnej, która zajmuje się leczeniem chorób i urazów zwierząt za pomocą procedur operacyjnych. Chirurgia weterynaryjna odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu zdrowia i dobrostanu zwierząt, a także w pomocy właścicielom w dbaniu o swoje pupile. Podobnie jak w chirurgii ludzkiej, chirurgia weterynaryjna obejmuje wiele dziedzin specjalizacji, takich jak chirurgia tkanek miękkich,

  • Jak warzywa i owoce chronią twoje DNA

    Jak warzywa i owoce chronią twoje DNA

    Jak warzywa i owoce chronią twoje DNA Owoce i warzywa chronią twoje DNA, przeciwdziałając procesom za­palnym opisanym powyżej. Stosując dietę opartą na owocach i wa­rzywach, obniżysz zarówno całkowite spożycie tłuszczów i tłuszczów wielonienasyconych, jak i cukrów rafinowanych. Wzrośnie także spożycie ochronnych substancji przeciwutleniających i przeciwzapal­nych, pochodzących z różnych, kolorowych warzyw i owoców, które zjadasz. W