|  | 

Zdrowie

Krążki międzykręgowe

Krążki międzykręgowe

Nie należy zapominać, że nasza wiedza dotycząca bólów krzyża jest stosunkowo świeża i że badania tego zagadnienia zaczęły się na dobre dopiero w 1934 roku, kiedy to Mixter i Barr opublikowali na łamach The England Journal of Medicine artykuł poświęcony uszkodzeniom krążka międzykręgowego i jego następstwom neurologicznym.

Krążki międzykręgowe zostały opisane po raz pierwszy już przez Vesaliusa w 1555 roku, ale dopiero dwa wieki później (w 1764 roku) Domenico Cotugno opisał rwę kulszową, w pracy pt. „De Ischiade Nervosa Commentarius”, jako odrębną jednostkę chorobową. Przez wiele lat rwa kulszowa występowała w piśmiennictwie pod nazwą „choroba Cotugno”. Mimo że scoliosis ischiadica opisał Gussenbauer już w 1878 roku pod nazwą skoliozy nerwowo-mięśniowej, to ani on, ani jemu współcześni nie łączyli tego stanu z chorobą krążka międzykręgowego.

Do powiązania rwy kulszowej z bólami krzyża przyczynił się Lasćgue, który opisał charakterystyczne sylwetki chorego. Dalej idą opisy skolioz bólowych Charcota i Brissauda. Pełny opis krążka międzykręgowego podają: Virchow (1837), Von Luschka (1858) i Ribbert (1858).

Pierwsza ilustracja przedstawiająca tyłowypchnięte jądro miażdżyste krążka międzykręgowego ukazała się w 1824 roku w książce Charlesa Bella pt. „Observations on injuries of the spine and of the thigh bone”, wydanej w Londynie przez wydawnictwo Thomasa Tegga.

Następny opis uszkodzenia krążka międzykręgowego pochodzi od Kochera, który w roku 1898 opisał przypadek upadku mężczyzny na nogi z wysokości ok. 30 metrów. Sekcja zwłok wykazała rozerwanie pierścienia włóknistego pierwszego krążka lędźwiowego oraz przemieszczenie jądra miażdżystego do kanału kręgowego.

W 1903 roku Krause i Oppenheim opisali chorego cierpiącego na bóle krzyża na skutek obrażeń odniesionych w bójce. Po upływie pewnego okresu doszło do porażenia kończyn dolnych oraz nietrzymania kału i moczu. W czasie operacji znaleziono przemieszczone do kanału kręgowego jądro miażdżyste uciskające ogon koński. W miarę upływu lat doniesienia tego rodzaju stawały się coraz częstsze, przy czym znajdowane w kanale kręgowym fragmenty jądra miażdżystego najczęściej opisywano nadal jako enchondroma kanału kręgowego.

krazki-miedzykregowe

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpisy:

  • Chirurgia weterynaryjna

    Chirurgia weterynaryjna

    Chirurgia weterynaryjna jest dziedziną medycyny weterynaryjnej, która zajmuje się leczeniem chorób i urazów zwierząt za pomocą procedur operacyjnych. Chirurgia weterynaryjna odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu zdrowia i dobrostanu zwierząt, a także w pomocy właścicielom w dbaniu o swoje pupile. Podobnie jak w chirurgii ludzkiej, chirurgia weterynaryjna obejmuje wiele dziedzin specjalizacji, takich jak chirurgia tkanek miękkich,

  • Jak warzywa i owoce chronią twoje DNA

    Jak warzywa i owoce chronią twoje DNA

    Jak warzywa i owoce chronią twoje DNA Owoce i warzywa chronią twoje DNA, przeciwdziałając procesom za­palnym opisanym powyżej. Stosując dietę opartą na owocach i wa­rzywach, obniżysz zarówno całkowite spożycie tłuszczów i tłuszczów wielonienasyconych, jak i cukrów rafinowanych. Wzrośnie także spożycie ochronnych substancji przeciwutleniających i przeciwzapal­nych, pochodzących z różnych, kolorowych warzyw i owoców, które zjadasz. W