|  | 

Zdrowie

Leczenie świeżych złuszczeń

Leczenie świeżych złuszczeń

Leczenie świeżych złuszczeń polega na nastawieniu i zespoleniu odłamów. Złusz-czenia zastarzałe leczy się osteotomią międzykrętarzową i zespoleniem obejmującym również nasadę głowy. Nie leczone złuszczenie powoduje powstanie młodzieńczego biodra szpotawego (coxa vara adolescentiimi), zaś u dorosłych bóle i zmiany zniekształcające (coxarthrosis).

Złamania okolicy górnej przynasady. W zależności od lokalizacji dzielimy je na przezkrętarzowe, międzykrętarzowe i podkrętarzowe. Najczęstszy typ stanowią zła-mania przekrętarzowe, cechują się różnorodnością przebiegu linii złamania. Są one następstwem urazów bezpośrednich (upadek z wysokości), rzadziej pośrednich. Działanie mięśni może dodatkowo spowodować przemieszczenie krętarza większego lub mniejszego.

W złamaniach przezkrętarzowych objawy kliniczne podobne są jak przy złamaniu szyjki kości udowej (większa rotacja i większe przywiedzenie uda).

Leczenie polega na zespoleniu operacyjnym, najczęściej płytką Neufelda. U chorych młodszych w razie braku zgody na leczenie operacyjne uzyskać można zrost odłamów unieruchomieniem w opatrunku gipsowym biodrowym.

Złamania podkrętarzowe kości udowej (ok. 2-3 cm poniżej krętarza mniejszego) są to złamania poprzeczne, wieloodłamowe (uraz bezpośredni) i skośne (uraz pośredni) cechują się przemieszczeniem do boku, osiowym i kątowym odłamu dolnego (szpotawość i przywiedzenie) pod wpływem działania silnych grup mięśniowych.

Leczenie może być zachowawcze – nastawienie bezpośrednio po iirazie, lub operacyjne – zespolenie płytką Neufelda, ze względu na trudności zachowawczego nastawienia i utrzymania odłamów.

leczenie-swiezych-zluszczen

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpisy:

  • Chirurgia weterynaryjna

    Chirurgia weterynaryjna

    Chirurgia weterynaryjna jest dziedziną medycyny weterynaryjnej, która zajmuje się leczeniem chorób i urazów zwierząt za pomocą procedur operacyjnych. Chirurgia weterynaryjna odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu zdrowia i dobrostanu zwierząt, a także w pomocy właścicielom w dbaniu o swoje pupile. Podobnie jak w chirurgii ludzkiej, chirurgia weterynaryjna obejmuje wiele dziedzin specjalizacji, takich jak chirurgia tkanek miękkich,

  • Jak warzywa i owoce chronią twoje DNA

    Jak warzywa i owoce chronią twoje DNA

    Jak warzywa i owoce chronią twoje DNA Owoce i warzywa chronią twoje DNA, przeciwdziałając procesom za­palnym opisanym powyżej. Stosując dietę opartą na owocach i wa­rzywach, obniżysz zarówno całkowite spożycie tłuszczów i tłuszczów wielonienasyconych, jak i cukrów rafinowanych. Wzrośnie także spożycie ochronnych substancji przeciwutleniających i przeciwzapal­nych, pochodzących z różnych, kolorowych warzyw i owoców, które zjadasz. W