|  | 

Zdrowie

Mechanizm i następstwa urazów

Mechanizm i następstwa urazów

Mechanizm i następstwa urazów. Złamanie – przerwanie ciągłości nie zmienionej patologicznie kości powstaje w wyniku działania dużych sił (masy i przyspieszenia). W zależności od mechanizmu urazu złamania powstają z urazu pośrednie-

Dla urazów pośrednich charakterystyczne są złamania skośne, spiralne oraz złamania z trójkątnym odłamem pośrednim (z wygięcia).

Złamania z wygięcia to najczęstszy mechanizm złamania kości długich, w którym siły łamiące działają na zasadzie dźwigni. Sytuacje dźwigniowe mogą być różne – np. działanie dwu sił na ustaloną kość, bądź jednej siły prostopadle do osi kości, między punktami jej podparcia na obu końcach, czy też jednej siły, także działającej prostopadle na jeden z końców kości, podczas gdy drugi jest ustalony. Do tego typu należą złamania (trzonu, nasad i przynasad) ze zgięcia, z wyprostu, z przywiedzenia i z odwiedzenia. Linia złamania jest skośna lub poprzeczna, często z fragmentem pośrednim.

Złamania z oderwania powstają najczęściej w wyniku gwałtownego napięcia mięśnia. Siła odrywająca przenosi się przez ścięgno na kość (oderwanie wyrostka łokciowego, rzepki, guza kulszowego, podstawy V kości śródstopia itp.). Często połączone są one z urazem bezpośrednim.

Złamanie ze skręcenia powstaje wtedy, gdy jeden z końców zostaje ustalony, zaś na drugi działa siła łamiąca. Linia złamania jest spiralna, rzadziej skośna.

Uraz bezpośredni najczęściej powoduje złamanie wieloodłamowe. Do tego typu należy zgniecenie nasad z osiowego działania siły (np. upadek z wysokości na stopy) i złamanie postrzałowe. U osób starych kości są osteoporotyczne i kruche, toteż najczęściej pękają na kawałki – złamania typu „tłukącego się szkła”. U dzieci natomiast dzięki elastyczności kości częste są złamania podokostnowe z przemieszczeniem kątowym (bez przemieszczenia do boku i złuszczenia nasad).

mechanizm-i-nastepstwa-urazow

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpisy:

  • Chirurgia weterynaryjna

    Chirurgia weterynaryjna

    Chirurgia weterynaryjna jest dziedziną medycyny weterynaryjnej, która zajmuje się leczeniem chorób i urazów zwierząt za pomocą procedur operacyjnych. Chirurgia weterynaryjna odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu zdrowia i dobrostanu zwierząt, a także w pomocy właścicielom w dbaniu o swoje pupile. Podobnie jak w chirurgii ludzkiej, chirurgia weterynaryjna obejmuje wiele dziedzin specjalizacji, takich jak chirurgia tkanek miękkich,

  • Jak warzywa i owoce chronią twoje DNA

    Jak warzywa i owoce chronią twoje DNA

    Jak warzywa i owoce chronią twoje DNA Owoce i warzywa chronią twoje DNA, przeciwdziałając procesom za­palnym opisanym powyżej. Stosując dietę opartą na owocach i wa­rzywach, obniżysz zarówno całkowite spożycie tłuszczów i tłuszczów wielonienasyconych, jak i cukrów rafinowanych. Wzrośnie także spożycie ochronnych substancji przeciwutleniających i przeciwzapal­nych, pochodzących z różnych, kolorowych warzyw i owoców, które zjadasz. W