Nosicielstwo
Nosicielstwo
Nosicielstwo trwa z reguły nie dłużej niż dwa – trzy miesiące, jednak nierzadkie są przypadki, kiedy ten okres się przedłuża. Mamy wówczas nosicielstwo przewlekłe. Może ono trwać lata. Nosicielstwo przewlekłe występuje w durzę brzusznym i błonicy. Nosiciele są źródłem zakażenia w takich chorobach, jak płonica, choroba Heinego-Medina, krztusiec, nagminne zapalenie opon mózgo-wo-rdzeniowych, cholera itd. Pewien procent nosicieli rekrutuje się spośród osób, które przebyły bardzo łagodną lub atypową postać choroby. W niektórych rodzajach zakładów pracy, gdzie niebezpieczeństwo zakażenia jest szczególnie duże, np. w zakładach spożywczych, gastronomicznych czy dziecięcych, pracownicy są badani w kierunku nosicielstwa schorzeń jelitowych. Dotyczy to także pracowników żłobków. Badanie takie wykonuje właściwa dla danego terenu stacja sanitarno-epidemiologiczna.
Drogi i wrota zakażenia. Przez pojęcie droga zakażenia rozumiemy sposób, w jaki drobnoustroje przenoszą się ze źródła zakażenia do organizmu wrażliwego. Zakażenie może być:
-1) kropelkowe bądź powietrzne, 2) pokarmowe, 3) przez kontakt bezpośredni, 4) przez kontakt pośredni. Zakażenie kropelkowe jest to przenoszenie się drobnoustrojów od chorego do zdrowego na kropelkach śliny i wydzielin błony śluzowej. Następuje w czasie kaszlu, kichania i mówienia. Chory wyrzuca wówczas na kropelkach śliny drobnoustroje, które przedostają się do organizmu osobnika zdrowego przebywającego w pobliżu chorego. Odmianą tego zakażenia jest zakażenie powie-trzne. Różni się ono od zakażenia kropelkowego tym, że te drobnoustroje, które są bardziej odporne na wysychanie od kropelek śluzu, mogą się jeszcze unosić same w powietrzu i w ten sposób dostawać się do organizmu. Rodzajem tego zakażenia jest też zakażenie wywołane pyłem zanieczyszczonym drobnoustrojami. Przez zakażenie kropelkowe szerzą się drobnoustroje odry, ospy wietrznej, świnki, grypy itp.